Tier-1 در صنعت پنل خورشیدی به چه معناست؟

هنگام بحث در مورد برند پنل های خورشیدی، اغلب عبارت “پنل Tier-1” مطرح می شود. تولیدکنندگان پنل خورشیدی علاقمند به تبلیغ رتبه بندی Tier-1خود هستند چرا که نقش مهمی در بازاریابی و فروش محصولات آنها دارد.

 خبرگزاری انرژی بلومبرگ فاینانس (BNEF) متولی تشخیص و رتبه بندی Tier-1 است. خبرگزاری BNEF تولیدکنندگان ماژول خورشیدی را در صورتی در لیست Tier-1 قرار می‌دهد که پنل‌های تولیدی این شرکت‌ها در شش پروژه بزرگ مگاواتی مختلف مورد استفاده قرار گیرد که این پروژه‌ها طی دو سال گذشته توسط شش بانک مختلف به صورت non-recourse financing تأمین مالی شده‌ باشند.

 از آنجا که non-recourse financing به اینگونه است که پرداخت اقساط از محل درآمد پروژه است نه دارایی وام گیرنده، این نشانگر اطمینان بانک به تولید کننده پنل خورشیدی می‌باشد.

اما در واقع چه فاکتورهایی تولیدکننده پنل خورشیدی را تبدیل به Tier-1 می‌کند‌؟

 عوامل مختلفی در تولید پنل‌های با کیفیت و قابل اعتماد که سرمایه‌گذاران پروژه‌های بزرگ برق خورشیدی می‌خواهند استفاده کنند، نقش دارند. بیایید نگاهی بیندازیم به فرآیندهای دقیق تولید، کنترل و تست که برای ساخت یک ماژول Tier-1انجام می شوند.

کنترل کیفیت داخلی دقیق

اجرای فرآیندهای کنترل کیفیت داخلی دقیق اولین قدم در تولید ماژول‌های فتوولتائیک با کیفیت Tier-1 است که شامل کنترل کیفیت مطمئن در کل زنجیره تولید است. شرکت تولید کننده پنل خورشیدی کنترل کیفیت دقیق را از مراحل اولیه طراحی، ساخت و تولید شروع می‌کند بدین صورت که از فراوری و کریستالیزه شدن سیلیکون شروع و تا نصب و راه‌اندازی ماژول در محل پروژه ادامه دارد. با استفاده از این روش کنترل کیفیت، سازنده می‌تواند قابلیت اطمینان و عملکرد بالای ماژول خود را حفظ کند. اینها برخی از خصوصیات اصلی پنل خورشیدی است که سرمایه‌گذاران نیروگاه‌های بزرگ خورشیدی از تولید کننده پنل خورشیدی انتظار دارند.

تاییدیه و اعتبار سنجی

تست و تایید توسط یک ارگان معتبر مستقل از دیگر جنبه های مهمی است که به تولید کنندگان Tier-1 کمک می کند.

به عنوان مثال، دو سازمان مستقل بسیار معتبر که این کار را برای صنعت خورشیدی انجام می‌دهند شامل PV Evolution Labs (PVEL) و DNV GL هستند. موسسه PVEL پیشرفته ترین آزمایشگاه مستقل در صنعت پنل خورشیدی است. در همین حال،DNV GL در بیش از 100 کشور به عنوان یک سازمان ثبت اطلاعات و طبقه بندی معتبر فعالیت می‌کند. این دو سازمان صنعت برق خورشیدی را بهتر از هر کس می‌شناسند. آزمایش اعتبار سنجی و بررسی عملکرد مستقل آنها به صنعت خورشیدی در تعیین بهترین عملکرد کمک می‌کند

گارانتی استاندارد عملکرد

 وقتی یک تولید کننده پنل خورشیدی گارانتی استاندارد عملکرد را در بردارد، به این معنی است که این شرکت پشت محصولات خود ایستاده است. محصول یک شرکت تولیدکننده پنل خورشیدی که به عنوان یک سرمایه‌گذاری کاملا مطمئن توسط بانک‌ها شناخته شده باشد، شانس بیشتری برای ادامه فعالیت در طول مدت ضمانت دارد. سطح اعتبار گارانتی شرکت‌های تولید کننده پنل خورشیدی دیگر که دارای این ضمانت بانکی نیستند، بسیار پایینتر است.

بنابراین تولیدکنندگان پنل خورشیدی که در رتبه بندی Tier-1 قرار گرفته‌اند بطور خلاصه از مطمئن‌ترین برندها جهت سرمایه‌گذاری هستند، چون علاوه بر کیفیت ممتاز محصول از پشتوانه مالی چندین بانک نیز برخوردار هستند.