برق خورشیدی و بیت‌کوین

درآمد بیشتر بیت کوین با برق خورشیدی

این روزها تب و تاب استخراج ارز دیجیتال مانند بیت کوین، دوج کوین، اتریم و … که نسبت به بقیه ارزهای دیجیتال دارای اعتبار بیشتری می‌باشند، بالا رفته است. رایج‌ترین راه استخراج ارز دیجیتال استفاده از ماینرها است. ماینرها به دلیل مصرف برق زیاد و مداوم کار بودن و همچنین نیاز به خنک کاری دائمی، هزینه برق قابل توجهی دارند.

در ایران از آنجایی که تعرفه برق نسبت به کشورهای دیگر خیلی پایینتر است، استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بیش از کشورهای دیگر دارای توجیه اقتصادی می‌باشد.

افزایش قیمت جهانی بیت‌کوین و همچنین بالا رفتن ارزش دلار در ایران، باعث انگیزه‌ی بسیاری از افراد برای استخراج این ارز و افزایش روز‌به‌روز تعداد ماینرها در ایران شده.

اما تعرفه برق دولتی مخصوص فارم‌های ارز دیجیتال همچنان بالاست و یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در محاسبه میزان سودآوری استخراج است و استخراج‌کنندگان علاوه بر هزینه خرید دستگاه استخراج باید نیم‌ نگاهی نیز به قبض برق ماهیانه خود داشته باشند.

حال آیا استفاده از سیستم‌های برق خورشیدی برای استخراج ارزهای دیجیتال توجیه اقتصادی دارد؟ این سوالی است که این روزها مورد توجه بسیاری از فعالان این حوزه قرار گرفته است.

راه‌های استفاده از سیستم‌های برق خورشیدی برای ماینرها را می‌توان به 3دسته تقسیم کرد.

  1. برق مورد نیاز ماینرها به صورت کامل برای 24 ساعت از شبانه روز از انرژی خورشیدی تامین کنیم. در این روش به دلیل نیاز به باطری‌های متعدد و سیستم بک‌آپ برای روزهای ابری هزینه اولیه بسیار زیاد خواهد شد و به صرفه نمی‌باشد.
  2. در طول روز از انرژی خورشید و مابقی ساعات شبانه روز از برق شبکه سراسری استفاده کنیم که در این صورت دیگر نیاز به باتری و سیستم بک‌آپ نمی‌باشد. در این صورت اگر چند روز هوا ابری باشد می‌توان برق مصرفی ماینرها را کامل از شبکه سراسری تامین کرد و اختلالی در استخراج پیش نخواهد آمد.
  3. عقد قرارداد فروش برق تولیدی سیستم خورشیدی با دولت و با استفاده از درآمد حاصل از آن قبوض برق خود را پرداخت کنیم.

در بین این 3روش، مدل 2 برای نیروگاه‌های بزرگ برق خورشیدی (مگاوات ساعت) توجیه پذیر می‌باشد و مدل 3 برای فارم‌های کوچک با تعداد ماینرهای کم (کمتر از 20 عدد) توجیه پذیر است.